Darağacında Röportaj (Darağacından Notlar)

10,00 21,25 

24 Nisan 1942 günü Çekoslovak gazeteci ve komünist parti üyesi Julius Fuçik, Nazi işgali altındaki Çekoslovakya’da, Nazi gizli polisi Gestapo tarafından gözaltına alınarak Prag’daki Pankrác Hapishanesine gönderildi. Burası Hitler Almanya’sına gönderilmeden önce sorgulanacağı ve işkence göreceği bir duraktı.

Fuçik işte bu süreçte Darağacında Röportaj (Darağacından Notlar) – “Reportáž psaná na oprátce” adlı eserini zor koşullar altında, sigara kağıt parçalarına yazarak oluşturdu. Bu notlar Kolinski ve Hora adlı iki gardiyanın yardımıyla dışarı çıkarıldı.

Fuçik’in 1943’te idam edilmesini izleyen yıllarda bu notlar kitap haline getirildi, 70’i aşkın dile çevrildi ve büyük yankı uyandırdı.

Çek edebiyatında sosyalist gerçekçiliğin en önemli temsilcisi sayılan Julius Fuçik, kitabında yaşadığı, şahit olduğu Nazi zulmünü anlatmaktadır, ancak güzel ve aydınlık günlere dair umudunu kaybetmeden. İnsanlığın faşizme karşı kazanacağına dair inancını hiç yitirmeden. “Beni hüzünle hatırlamayın.” der.

İkinci dünya savaşı Fuçik’in öngördüğü şekilde faşizmin yenilgisiyle sona erdikten sonra, Julius Fuçik, 1950 yılında Uluslararası Barış Ödülüne layık görüldü ve Çekoslovakya Gazeteciler Birliği, Fuçik adına bir gazetecilik ödülü vermeye başladı.

Temizle

10,00 21,25 

Format
This option is required
E-Kitap Kitap Tekil Baskı
Clear selection
Stok kodu: YRKT00070 Kategoriler: Etiketler: , , , , , , , ,